Zilele Predealului 2013

Predeal Walk of Fame la Festivalul de Film şi Televiziune

Terenul Sportiv de la Piaţa din Predeal s-a transformat în zilele de 17, 18 si 19 Mai 2013, cu ocazia Zilelor Oraşului, într-un uriaş platou cinematografic, cu decoruri autentice. Invitaţi speciali pentru concerte live au fost Alexandra Ungureanu, Trupa Crush, Laurenţiu Duţă, Elisabeta Turcu, Skizzo Skillz şi Keo. Localnicii, dar şi turiştii, s-au putut întâlni şi cu personaje din filme şi au urmărit cascadorii ale motocicliştilor.

Prezentatori Daniel Buzdugan şi Mihai Morar.

Petrecerile au continuat in fiecare seara cu spectacole de stand up comedy şi concerte live, la cortul special amenajat din Piaţa Garii.

Cu ocazia acestui eveniment Predealul s-a înfrăţit cu comuna italiană Monzuno, o staţiune asemănătoare Predealului, din regiunea Bologna. „Ne dorim să facem schimburi culturale şi educaţionale între cele două localităţi”, a spus Liviu Cocoş. Prezent la Predeal, Marco Masstachi, primarul din Monzuno, a precizat că cele două staţiuni au mai multe lucruri comune. „Şi noi suntem o localitate de munte şi avem pârtii, iar în Monzuno locuiesc şi foarte mulţi români”, a spus edilul.

Ceremonia va fi difuzată în cadrul emisiunii Iulianei Marciuc, de pe TVR.